Milyen tévhitekkel találkozott eddig?
Szolárium használat: nem káros, jó „előnapoztatni” a bőrt, a barna bőr egészséges, D-vitamin pótlásra tökéletes... stb. stb. A WHO adatok alapján: A szoláriumok sugárzási intenzitása általában megfelel a 12-es UV-indexnek, ami a felhőtlen, délben, 12 órakor, merőlegesen beeső napsugárzás intenzitásának felel meg az egyenlítői területeken. Ez az UV-index érték azt jelenti, hogy a WHO ajánlása szerint nem szabad kitenni magunkat az UV-sugárzásnak. A szoláriumok évente körülbelül 3400 különösen veszélyes, festéksejtes (melanóma) bőrrákos esetet okoznak Európában. Ez körülbelül 800 esetben halálos kimenetelű.
Gyakori tévedés, hogy a barna bőr egészséges. A bőrbarnulás nem a bőr egészségének jele, hanem mindig a bőr védekező ún. stresszreakciója a potenciálisan rákkeltő sugárzás ellen. Ha a bőr lebarnul, akkor legfeljebb 4-es fényvédő faktorszintű saját védelmet ér el, és akkor is károsodnak a sejtek. Bár az intenzív UV-sugárzás káros hatásai ismertek, a „barnított bőr és egészség” témakör csak egy jövedelmező üzleti modell. Az egészség szemfényvesztése.
Érdemes-e a szolárium látogatásával pótolni a D-vitamin-hiányt? Nem. A szoláriumot alapvetően nem szabad D-vitamin-képzésre használni. A D-vitamin megfelelő mennyiségű képződéséhez nyáron elegendő, ha a napon 10-15 percig, két-háromszor hetente, fedetlenül hagyjuk a fejünket, karjainkat és kezünket. A D-vitamin-hiányt csak orvosi vizsgálat során lehet diagnosztizálni és kezelni!
A szűrések fontosságára az orvostudomány sok területén felhívják a figyelmet. Milyen gyakran kell(ene) bőrgyógyászhoz járnunk? És elsősorban kiknek?
Fontos az önvizsgálat, erre számos gyakorlati tanácsot lehet kapni speciális fórumokon.
Érdemes évente, fél évente bőrgyógyászaton megjelenni, akinek a családjában a melanóma halmozottan fordul elő, vagy már volt melanómája, egyéb tumora, vagy egyéb tumor miatt sugárkezelést kapott, sok anyajegye van, vagy hólyagos napégése volt.
Akik nyaralni indulnak, mi az, ami mindenképp legyen náluk?
Megfelelő ruházat, napszemüveg, fényvédőkrém, kalap, bőrfertőtlenítésre alkalmas szer, sebtapasz, repellens (rovarriasztó) bőrre kenhető és környezetben használható, csípések, allergia ellen antihisztamin és természetesen a megfelelő folyadékpótlás biztosítása.