Világszerte emberek millióit érinti, Magyarországon is százezrek szenvednek a szövődményeitől. Május 17-én, a hipertónia világnapján Dr. Vértes Andrással, kórházunk Belgyógyászatának osztályvezető főorvosával beszélgettünk.
- A magasvérnyomás kockázata az életkor előrehaladtával fokozatosan emelkedik – hívta fel a figyelmet Dr. Vértes András, aki hozzátette - A hipertónia valóban „csendes gyilkosnak” nevezhető, mert későn jelentkezik és rizikós szövődményekkel jár.
Magasvérnyomás-betegségről akkor beszélhetünk, amikor a vérnyomás értéke hosszabb ideig emelkedett marad, tartósan meghaladja a normál tartomány felső határát. - A legújabb ajánlás szerint a nyugalomban mért vérnyomás megfelelő értéke 130/80 Hgmm. A pontos diagnosztika érdekében azonban elengedhetetlen a rendszeres mérés – mondta Dr. Vértes András főorvos úr, és hangsúlyozta, hogy nem elég egyszer mérni. – Időskorban naponta kétszer, háromszor kell mérni a megfelelő testhelyzetben, az előírásoknak megfelelően.
A hipertónia kialakulásában több tényező is szerepet játszik, ilyenek például az életmód, a dohányzás és az elhízás. A hipertónia ugyan nem örökletes betegség, de tanulmányok kimutatták, hogy nagyobb az esélye a betegség kialakulásának azok körében, akiknek a rokonságában magasvérnyomásban szenvedők élnek. – Ha már kialakult, akkor a rendszeres és pontos gyógyszerszedés a legfontosabb – figyelmeztetett Vértes doktor úr, aki szerint „karbantartással” csökkenthető a szövődmények kialakulásának esélye.