A Covid után érdemes-e még Covid védőoltást beadatni? És ha igen, elsősorban kiknek?
A nemzetközi ajánlásoknak megfelelően hazánkban is az idősek és krónikus betegek – különös tekintettel a légúti-, szív, és érrendszeri betegségben szenvedők, immunsérültek, szervtranszplantáltak oltása szükséges –az oltást a jelenlegi állásfoglalás alapján évente kell ismételni az aktuális vírus variánshoz adaptált oltóanyaggal. Kórházunk védőoltási tanácsadójában alapbetegségben szenvedők ellátása keretében augusztus végéig tudjuk biztosítani az oltást.
Európai és világszinten mennyire vagyunk biztonságban védőoltásokat illetően?
A hazai oltási rendszer hagyományosan kiváló. Ennek eredménye, hogy hazánk járványügyi helyzete eddig biztonságosnak mondható. Az utóbbi években sajnos emelkedőben vannak az oltásszkeptikus nézetet vallók és az oltási rendszert támadók. Ha a lakosság oltottsága csökkenni fog, a klasszikus fertőző betegségek sorra visszatérhetnek, hiszen a fertőző betegségek nem szűntek meg. Európában kanyarójárvány zajlik, hazánkban is érezhető a szamárköhögés esetszámának emelkedése.
Más országok védőoltásához képest a magyar védőoltások mennyire sokrétűek?
A hazai oltási program elsősorban abban különbözik a többi ország oltási programjától, hogy a kötelezőség miatt az átoltottság még igen magas, ami a közösség védettséget biztosítja. Egyes ritkább, de igen súlyos fertőzés ellen van lehetőség egyéni védelem biztosítására. Hazánkban a legtöbb vakcina elérhető.
Miért fontos a védőoltás?
Ami elkerülhető és megelőzhető veszély annak nem szabad kitenni senkit. Egy fertőzés lefolyása előre nem megjósolható. Egy újszülött meghallhat szamárköhögés miatt, súlyos betegsége lehet RSV fertőzés következtében, ezért már terhesség alatt szorgalmazni kell az anya oltását a gyermek védelmében.
Mivel győzne meg egy oltástagadót?
Egy vérbeli oltástagadó nem meggyőzhető, nem is kell időt és energiát rájuk pazarolni. Az oltásszkeptikusok zöme azonban felvilágosítás után megváltoztathatja nézeteit. Nemritkán, ha a környezetükben előfordul megelőzhető fertőzés következtében súlyos betegség, legtöbben rádöbbennek, hogy a veszély oltással elkerülhető lett volna – nyilván ezt nem szabad kivárni és a felvilágosítás lehetőségével kell élni, amikor csak lehet.
Egy kis történelem
A megelőző, mesterséges immunizációnak már több százéves múltja van. Az ókori Kínában is megfigyeltek olyan eseteket, hogyha valaki a beteg környezetében megfertőződött a himlős beteg hólyagváladékával, akkor nála enyhébb tünetekkel jelentkezett a betegség, nem halt bele, és életre szólóan védett lett. Feljegyzések tanúsítják, hogy tudatosan éltek is ezzel a megelőzési lehetőséggel. Az újkori Európában az angol Edward Jenner figyelte meg és alkalmazta ezt a „variolációnak” elnevezett módszert, ő lett a vakcináció, a védőoltások első felfedezője.
Védőoltások Magyarországon
Hazánk élenjáró volt a védőoltások bevezetésében, alkalmazásában. Ezt a hagyományt folytatjuk akkor, ha a járványügyi helyzetnek, az egészséggazdasági szempontoknak aktuálisan megfelelő oltási rendszerhez alkalmazkodva, felelősségteljesen részt veszünk az oltási rendszerben, és ezen felül élünk az egyéni védelem lehetőségével is.
A legvédtelenebbek a gyermekek, közülük is a csecsemők, akiknél az anyai ellenanyagok, és a szoptatás ellenére is súlyos, nagy kárt okozó fertőzések következhetnek be. Minél korábban kezdjük a védőoltások alkalmazását, annál korábban alakíthatunk ki hatékony védelmet!
Hazánkban mintegy húsz fertőzés ellen lehet oltási programban vagy egyéni, ajánlott oltásokkal védettséget biztosítani. A kötelező életkorhoz kötött védőoltásokat 15 éves korig, megszabott időben kell megkapni. Kötelező oltás jelenleg a születéskori BCG, majd csecsemőkorban a torokgyík, szamárköhögés, tetanusz, pneumococcus és haemophilus baktérium elleni oltások, a kisdedek bárányhimlő, kanyaró, rubeola, mumpsz elleni oltása. A kötelező emlékeztető oltások után iskolai kampányoltás keretében májgyulladás elleni oltás és szülői beleegyezéssel a Humán papillóma vírus elleni oltás a Nemzeti Immunizációs Program része. Az ajánlott oltások gyermekkorban és felnőttkorban is az egyéni védelmet hivatottak biztosítani. Kiemelten fontos a krónikus betegek immunizációja gyermek és felnőttkorban egyaránt.
Arra a kérdésre, hogy mikor lehet abbahagyni a fertőzések elleni küzdelmet a védőoltásokkal:
Ha a csónakunk egy kis lék miatt megtelik vízzel, akkor kezdetben nagyon sok vizet kell kimernünk, de ha keményen és hatékonyan dolgozunk, egyszer már nem is lesz benne víz. De ekkor mégsem dobhatjuk a vödröt a tengerbe, mert akkor egy idő elteltével, ugyanannyi víz lenne a csónakunkban, mint amikor elkezdtük a meregetést. Abban az esetben lehet felhagyni az oltással, ha teljesen kiirtottunk egy betegséget (pl. fekete himlő), azaz megjavítottuk a csónakot és már nincs is lék.
Nemcsak a saját gyermekeinkre, de az unokáinkra és a dédunokáinkra is gondolnunk kell.