– Kórházi körülmények között a leggyakoribb hőség okozta betegség egyértelműen a kiszáradás – mondja Vértes doktor úr, aki hozzáteszi az idős, krónikus betegek, elsősorban a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők vannak veszélyben. Számukra a megfelelő folyadék- és elektrolitpótlás a legfontosabb. Figyelni kell a gyógyszerekkel élőkre is, a tartós meleg ugyanis jelentősen megterheli az emberi szervezetet. 

– Gyakori az infarktus, valamint a stroke is ilyenkor – hívja fel a figyelmet kórházunk főorvosa, aki arra is figyelmeztet, a kánikulában sokszor a leeső vérnyomás a gyakoribb. – Magas, vékony fiatalemberek esnek össze a tűző napon állva, akik ugyan nem szenvednek semmilyen betegségben, mégis pillanatok alatt kialakul náluk az eszméletvesztés – magyarázza Vértes doktor úr.

Fontos még figyelni a napszúrás okozta veszélyre is. A napszúrás agyi állapotromláshoz vezet, amelynek hatása napokig fejfájásként nyomasztja az emberi szervezetet. – A tűző napon szenvedők fejére érdemes hideg vizes törülközőt tenni – tanácsolja Dr. Vértes András.

Mit lehet még tenni?

A folyamatos folyadékpótlás mellett 11 és 15 óra között kerülni kell a napon való tartózkodást, mert ebben az időszakban a legerősebb a napsugárzás. Az idősek és a krónikus betegségben szenvedők a tartós hőség ideje alatt igyekezzenek klimatizált vagy hűvös helyiségben tartózkodni. Lehetőleg a hajnali órákban szellőztessenek, a déli órákban viszont zárják be az ablakokat és próbáljanak napfénytől védett, sötétebb helyiségeket biztosítani az egész napos időtöltésekhez.