Pneumococcus okozta betegségek elleni védőoltás
Mikor esedékes a pneumococcus elleni védőoltás?
A védőoltást betöltött 2 és 4 hónapos korban kapják meg a csecsemők. A teljeskörű védettséghez szükséges emlékeztető oltásra 12 hónapos korban kerül sor.
Mire számíthat a pneumococcus elleni oltás után?
Előfordulhat láz, aluszékonyság és/vagy álmatlanság, étvágytalanság, ingerlékenység, illetve helyi reakció (bőrpír, duzzanat) megjelenése.
Milyen betegséget okoz a pneumococcus baktérium?
A pneumococcus baktérium számos súlyos betegséget okoz, mint pl. tüdőgyulladást, középfülgyulladást, agyhártyagyulladást.
Hogyan terjed a pneumococcus baktérium?
A baktérium az egészségesek torok-, és orrváladékában is jelen lehet, innen terjed át egyik emberről a másikra cseppfertőzéssel, leggyakrabban köhögéssel és tüsszentéssel.
Melyek a pneumococcus okozta betegségek tünetei?
A pneumococcus baktérium okozta középfülgyulladás esetén láz, hányás, túlérzékenység, fülfájás jelezheti a megbetegedést. Tüdőgyulladás esetén hirtelen kezdetű láz, mellkasi fájdalom, nehézlégzés, köpetürítés és nagyfokú elesettség a jellemző. A pneumococcus baktérium a véráramba is bejuthat. Ez az állapot lázzal, hidegrázással, tudatzavarral járhat. A pneumococcus baktérium az agyburkon is képes megtapadni és gennyes agyhártyagyulladást okozni. Az agyhártyagyulladás tarkómerevséggel, magas lázzal, hányással, eszméletvesztéssel jár. A gyors és megfelelő orvosi ellátás ellenére is tartós károsodás maradhat. Az agyhártyagyulladás, a véráramfertőzés és a tüdőgyulladás halálos kimenetelű is lehet.
Bárányhimlő
Milyen betegség a bárányhimlő?
A bárányhimlőt a Varicella-zoster vírus okozza, ragályos, kiütéssel járó betegség, amely leggyakrabban kisgyermekkorban jelentkezik.
Hogyan terjed a bárányhimlő?
A bárányhimlő cseppfertőzéssel terjed, a beteggel való közvetlen érintkezés, váladékokkal frissen szennyezett tárgyak útján.
Melyek a bárányhimlő tünetei?
Láz kíséretében, a test különböző részein jellegzetes, kezdetben apró, majd hólyagos kiütések jelentkeznek, amelyek pörkösödéssel gyógyulnak. A bárányhimlő leggyakrabban enyhe lefolyású, magától gyógyuló betegség, de számos esetben súlyos szövődménnyel jár. A szövődmények jelentős hányada a bőrt érinti, de kifejlődhetnek idegrendszert érintő szövődmények, és tüdőgyulladás is. Fokozott a fertőzés kockázata a várandósság során megbetegedő kismamáknál, magzatjuknál, a szülés körül megbetegedő édesanyák újszülöttjei esetében.
Mikor esedékes a bárányhimlő elleni védőoltás?
A védőoltást betöltött 12 és 15 hónapos korban kapják meg a gyermekek. A 2018. július 31. után születettek számára a védőoltás kötelező.
Mire számíthat a bárányhimlő elleni oltás után?
Előfordulhat láz, gyorsan múló bőrjelenség (bárányhimlőszerű kiütés), jelentkezhet fájdalom és duzzanat az injekció beadásának helyén és ingerlékenység.
Védőnői tájékoztató a pneumococcus okozta betegségek és a bárányhimlő elleni védőoltásról