Pneumococcus okozta betegségek elleni védőoltás

Mikor esedékes a pneumococcus elleni védőoltás?
A védőoltást betöltött 2 és 4 hónapos korban kapják meg a csecsemők. A teljeskörű védettséghez szükséges emlékeztető oltásra 12 hónapos korban kerül sor.

Mire számíthat a pneumococcus elleni oltás után?
Előfordulhat láz, aluszékonyság és/vagy álmatlanság, étvágytalanság, ingerlékenység, illetve helyi reakció (bőrpír, duzzanat) megjelenése.

Milyen betegséget okoz a pneumococcus baktérium?
A pneumococcus baktérium számos súlyos betegséget okoz, mint pl. tüdőgyulladást, középfülgyulladást, agyhártyagyulladást.

Hogyan terjed a pneumococcus baktérium?
A baktérium az egészségesek torok-, és orrváladékában is jelen lehet, innen terjed át egyik emberről a másikra cseppfertőzéssel, leggyakrabban köhögéssel és tüsszentéssel.

Melyek a pneumococcus okozta betegségek tünetei?
A pneumococcus baktérium okozta középfülgyulladás esetén láz, hányás, túlérzékenység, fülfájás jelezheti a megbetegedést. Tüdőgyulladás esetén hirtelen kezdetű láz, mellkasi fájdalom, nehézlégzés, köpetürítés és nagyfokú elesettség a jellemző. A pneumococcus baktérium a véráramba is bejuthat. Ez az állapot lázzal, hidegrázással, tudatzavarral járhat. A pneumococcus baktérium az agyburkon is képes megtapadni és gennyes agyhártyagyulladást okozni. Az agyhártyagyulladás tarkómerevséggel, magas lázzal, hányással, eszméletvesztéssel jár. A gyors és megfelelő orvosi ellátás ellenére is tartós károsodás maradhat. Az agyhártyagyulladás, a véráramfertőzés és a tüdőgyulladás halálos kimenetelű is lehet.

 

Védőnői tájékoztató a pneumococcus okozta betegségek elleni védőoltásról