DTPa+IPV+Hib elleni védőoltás

Milyen betegségek ellen véd a DTPa+IPV+Hib védőoltás?
A védőoltás 5 súlyos betegség a torokgyík (diftéria, D), a merevgörcs (tetanusz, T), a szamárköhögés (pertussis, Pa), a járványos gyermekbénulás (IPV) és a b típusú Haemophilus influenzae fertőzés (Hib) ellen véd.

Mikor esedékes a DTPa+IPV+Hib védőoltás?
A csecsemők 2, 3, 4, és 18 hónapos korban egy szúrással 5 betegség ellen kapnak védőoltást.

Mire számíthat a DTPa+IPV+Hib elleni oltás után?
Az oltás helyén mérsékelt duzzanat és bőrpír alakulhat ki. Az oltás után láz is jelentkezhet, ezért a testhőmérsékletet rendszeresen ellenőrizni kell, hogy időben el lehessen kezdeni a lázcsillapítást.


Diftéria

Milyen betegség a diftéria?
A diftéria, más néven torokgyík, súlyos fertőző betegség, amelyet egy baktérium okoz. A torokgyík cseppfertőzéssel terjed.

Melyek a diftéria tünetei?
A diftéria torokfájással, lázzal, rossz közérzettel, rekedtséggel jár. A garatban, a gégén, a mandulákon, az orrban vaskos, szürke lepedéket képez, amely fulladást okozhat. A betegség súlyos lefolyású, a megbetegedettek negyede belehalhat a fertőzésbe.


Tetanusz


Milyen betegség a tetanusz?
A tetanusz, más néven merevgörcs, egy súlyos, baktérium okozta betegség. A baktérium az emberi szervezetbe sérüléseken keresztül jut be, emberről-emberre nem terjed. Fertőzési veszélyt jelent az állati harapás, az égési sérülés, a vágott vagy szúrt seb is.

Melyek a tetanusz tünetei?
A tetanusz első tünete általában a szájzár, majd ezt követi a nyak és az arcizmok görcse, aminek hatására torz mosolyban rögzül az arc. Izommerevség alakul ki, amelyhez rohamokban jelentkező a gerincre és a végtagokra is kiterjedő izomgörcsök társulnak. Ezek csonttörést és akár a gerincoszlop törését is okozhatják. A gége és a légző izmok görcse fulladáshoz vezethet.


Szamárköhögés


Milyen betegség a szamárköhögés?
A szamárköhögés egy baktérium okozta heveny fertőző betegség. A szamárköhögés cseppfertőzéssel terjed, leggyakrabban köhögéssel, tüsszögéssel, vagy beteg emberrel hosszabb ideig, egy légtérben való tartózkodással.

Melyek a szamárköhögés tünetei?
A hurutos betegség kezdetén orrfolyás, hőemelkedés, kötőhártya gyulladás jelentkezhet. A kezdeti tüneteket több hetes száraz köhögés követheti. A kínzó, belégzést kísérő köhögésnek jellegzetes hangja van, innen ered a szamárköhögés elnevezés. A csecsemők körében különösen nagy a veszélye a légzésleállásnak.


Járványos gyermekbénulás


Milyen betegség a járványos gyermekbénulás?
A járványos gyermekbénulás egy heveny fertőző betegség, amelyet a poliovírus okoz. A vírus széklettel szennyezett kézről, tárgyakról, élelmiszer, víz közvetítésével jut a szervezetbe.

Melyek a járványos gyermekbénulás tünetei?
A legtöbb esetben a betegség tünetmentes. A tünetes betegség rövid ideig tartó lázzal, felső légúti illetve hasmenéses tünetekkel kezdődik. Az esetek 5%-ban néhány napos láztalan időszak után kialakulnak az idegrendszeri tünetek: fej-, nyak-, gerincfájdalom a végtagok fájdalmával, érzészavarával, bénulással. A tünetek pár nappal az általános, bevezető panaszok után jelentkeznek és 8-10 napig tartanak. Az izmok bénulása véglegessé válhat, amely életre szóló mozgáskorlátozottságot, légzési nehézséget okoz.


Haemophilus influenzae b


Milyen betegséget okoz a Haemophilus influenzae b baktérium?
A Haemophilus influenzae baktérium „b” típusa (Hib) agyhártyagyulladást, a légúti nyálkahártya és a gégefedő nyálkahártyájának gyulladását okozza. A betegség cseppfertőzéssel terjed.

Melyek a Hib baktérium okozta betegség tünetei?
Csecsemőkorban egyetlen tünete a bágyadtság, táplálhatatlanság lehet, vagy láztalan állapot mellett jelentkező szapora szívverés, sápadt bőrszín is jelezheti a betegséget. A Hib fertőzések nagyobb részében gennyes agyhártyagyulladás alakul ki, amely halálos is lehet.

 

Védőnői tájékoztató a DTPa+IPV+Hib védőoltásról