Milyen betegség ellen véd a BCG védőoltás?
Az újszülöttkori BCG oltás a gyermekek súlyos tuberkulózisa ellen ad védelmet.
Milyen betegség a tuberkulózis?
A tuberkulózis (TBC), más néven gümőkór egy baktérium okozta fertőző betegség.
Hogyan terjed a tuberkulózis?
A tuberkulózis cseppfertőzéssel (pl. köhögés) terjed, de fertőzött állatok nyers teje is közvetítheti.
Melyek a TBC tünetei?
Elhúzódó láz és köhögés, nyirokcsomó megnagyobbodás. Az immunrendszer állapotától függően a kórokozó elterjedhet a szervezetben nehezen gyógyítható súlyos betegséghez, akár halálhoz vezethet.
Mikor esedékes a BCG oltás?
Az újszülöttek a kórház elhagyása előtt kapják meg a védőoltást, a védettség kialakításához egyszeri oltás szükséges. Amennyiben a szülészeti intézményben az újszülött nem kapta meg az oltást, illetőleg nem intézményben született, akkor 4 héten belül, folyamatos oltás keretében szükséges azt pótolni. Speciális esetekben a szülészeti intézményben elmaradt BCG oltást minél korábbi életkorban, de maximum 1 éves korig kell elvégezni.
Mire számíthatok a BCG oltást követően?
Normál reakció esetén az oltást követő 2-4 hét múlva maximum 10 mm átmérőjü vörös csomó képződik az injekció helyén, amely maximális nagyságát 4-6 héttel az oltás után éri el. A csomó közepe gyakran pörkösödik vagy gennyesedik, amely lassan kitisztul és legkésőbb 4 hónappal az oltás után kis, fehér heggel gyógyul. Ezzel egy időben a hónalji és nyaki nyirokcsomók enyhe duzzanata is előfordulhat. Nagyon ritkán 3-4 héttel az oltás után 1-2 hétig hőemelkedés észlelhető. Amennyiben az oltási hely 10 mm-nél nagyobb vagy a hónalji nyirokcsomóban tályog képződik, arról értesíteni kell a gyermek háziorvosát. Akinél az oltást követően nem alakul ki heg, annak sem szükséges újraoltás.