Milyen betegség a bárányhimlő?
A bárányhimlőt a Varicella-zoster vírus okozza, ragályos, kiütéssel járó betegség, amely leggyakrabban kisgyermekkorban jelentkezik.

Hogyan terjed a bárányhimlő?
A bárányhimlő cseppfertőzéssel terjed, a beteggel való közvetlen érintkezés, váladékokkal frissen szennyezett tárgyak útján.

Melyek a bárányhimlő tünetei?
Láz kíséretében, a test különböző részein jellegzetes, kezdetben apró, majd hólyagos kiütések jelentkeznek, amelyek pörkösödéssel gyógyulnak. A bárányhimlő leggyakrabban enyhe lefolyású, magától gyógyuló betegség, de számos esetben súlyos szövődménnyel jár. A szövődmények jelentős hányada a bőrt érinti, de kifejlődhetnek idegrendszert érintő szövődmények, és tüdőgyulladás is. Fokozott a fertőzés kockázata a várandósság során megbetegedő kismamáknál, magzatjuknál, a szülés körül megbetegedő édesanyák újszülöttjei esetében.

Mikor esedékes a bárányhimlő elleni védőoltás?
A védőoltást betöltött 12 és 15 hónapos korban kapják meg a gyermekek. A 2018. július 31. után születettek számára a védőoltás kötelező.

Mire számíthat a bárányhimlő elleni oltás után?
Előfordulhat láz, gyorsan múló bőrjelenség (bárányhimlőszerű kiütés), jelentkezhet fájdalom és duzzanat az injekció beadásának helyén és ingerlékenység.

 

Védőnői tájékoztató a bárányhimlő elleni védőoltásról