Magyarországon – ahogy az egész Kárpát-medencében - a leggyakoribb a közönséges kullancs (Ixodes ricinus), amely az emberre több betegséget is terjeszthet a bélrendszerében élő kórokozók átadása által. Hazánkon belül Észak-Magyarország, Nyugat-Magyarország, a Duna-menti térségek és a balatoni régió számít magas kockázatú területnek. A megyék közül pedig Zala-, Somogy-, Vas-, Heves-, Borsod-Abaúj-Zemplén- és Nógrád-megye.

kép forrása: www.napidoktor.hu

Gyakori tévhit, hogy a kullancsok a fákról ugranak kiszemelt áldozatukra. A kullancsok valójában nem képesek ugrani, sokkal inkább az aljnövényzetben, a cserje- és bokorszinten, de maximum két méteres magasságban várakozva keresik áldozatukat. A téli hideget és a kánikulai meleget a föld mélyén vészelik át, tavasszal és ősszel élnek intenzívebben, de enyhe teleken, hűvös nyarakon is aktívak maradnak. Ezért a leggyakoribbak a füves, gazos területeken, erdőkben és a vízparti területeken. A klímaváltozás következtében a kullancsok már nem csak az erdőkben, hanem a városi parkokban, kertes házak udvarán, gondozott sportpályákon, és sétányokon is előfordulhatnak. Aktivitásuk is már szinte az egész évre kiterjed az enyhe telek miatt. A tavasztól őszig tartó időszakban azonban fokozottan elővigyázatosnak kell lenni.

Az emberre, vagy állatra jutott kullancs a bőrön észrevétlen haladva a vérszíváshoz kedvező helyet keres. Gyakran a hajban, a fülek mögött, vagy például a végtagok tövének hajlataiban állapodik meg. Szájszervével kis sebet vág a bőrön, rögzíti magát és vért szív. Ez a rögzült, táplálkozó életszakasz napokig is eltarthat, majd a vérrel teleszívott kullancs elhagyja az embert és rejtekhelyet keres. Mivel a vérszívás alatt egyfajta érzéstelenítőt juttat a sebbe, csípése teljesen fájdalommentes, ezért nehezen észlelhető. Távozása után viszont a seb bedagadhat, begyulladhat, többnyire fájdalmassá válik és enyhén nedvedzik.

A kullancs a csípés után egy napon belül megtalálva és helyesen eltávolítva (a testét nem megnyomva) még szinte bizonyosan nem tud fertőzést okozni, de több nappal a vérszívás után a fertőzés esélye nagyon nagy.

A gyermekek különösen veszélyeztetettek, mivel gyakran játszanak a fűben, bokrok között, illetve az óvodai vagy iskolai udvarokon. A szülők számára kiemelten fontos a napi kullancsvizsgálat, fürdés után. Figyelni kell a hajlatokra, nyakra, fülek mögötti részre, hajas fejbőrre, ágyéktájra és a derék környékére. 

A kullancsok által terjesztett két leggyakoribb betegség a Lyme-kór és a kullancsencephalitis.

A Lyme-kór kórokozója a Borrelia burgdorferi baktérium, amely a fertőzött kullancs csípésekor jut át az emberbe vagy az állatba. Az emberi fertőzés jellemző tünetei: bőrkiütés (a kullancs csípés helyén megjelenő folt, amelynek közepe vöröses, piros és szélesebb, halványabb szegéllyel rendelkezik, amely hasonlít egy céltáblára.), láz, fejfájás és ízületi fájdalmak. Ha nem kezelik megfelelően, a Lyme-kór súlyosabb problémákat is okozhat, mint például krónikus fáradtság, idegrendszeri tünetek, memóriazavar. Kezelés antibiotikummal történik, így a korai felismerés létfontosságú. A Lyme-kór ellen nem létezik még védőoltás.

Erythaema chronicum migrans
Kép forrása: www.immunközpont.hu

A kullancsok által terjesztett agyvelőgyulladás (kullancsencephalitis) kórokozója a Flaviviridae vírusok közé tartozó FSME. A betegség lefolyása kétfázisú és igen súlyos, mely a központi idegrendszert, az agy állományát érinti. Először influenzaszerű, általános tüneteket okoz a kullancscsípést követően néhány nappal, majd kialakulnak a jellegzetes idegrendszeri panaszok: idegrendszeri görcsök, tudatzavar.  Az összes agyvelőgyulladás feléért az FSME vírus felelős. A betegség ritkán halálos, de súlyos, idegrendszeri tünetek szinte mindig maradnak (pl. bénulások, beszédzavar).
A kullancsencephalitis ellen elérhető a védőoltás, amely már egyéves kortól adható.

Kullancs eltávolítása

A kullancsot lehetőleg minél előbb el kell távolítani. Ideális esetben kullancscsipesszel vagy -kanállal, de sima csipesszel és akár körömmel is megoldható, ha más nem áll rendelkezésre. Fontos, hogy a bőrhöz közel megragadva húzzuk ki és ne a potrohánál fogjuk meg. Ha a feje bent marad, az nem feltétlen jelent fertőzésveszélyt, hiszen az hamarosan kilökődik a szervezetből.

TILOS a kullancsra olajat, vagy bármilyen más folyadékot csepegtetni, fújni, mert az a kullancsot öklendezésre készteti, így a gyomrában és belében élő baktériumok, vírusok a megcsípett emberbe kerülnek.

Megelőzés

A megelőzés érdekében sokat segíthet a megfelelő öltözet: hosszú nadrág, hosszú ujjú póló, zárt cipő és nyári sapka. A nadrág zokniba tűrése csökkenti a bőrrel való érintkezés lehetőségét. A világos színű ruházat elősegíti a kullancsok észrevételét. Kiegészítésként használhatunk kullancsriasztó szereket is – spray, kenőcs vagy stift formájában –, bár ezek nem nyújtanak teljes védelmet, időszakos hatásuk miatt rendszeres újrafújást, újrakenést igényelnek.

Fontos megemlíteni, hogy a háziállatok is hozzájárulhatnak a kullancsok otthonba jutásához. A kutyák, macskák bundája kiváló búvóhely a vérszívók számára, ezért őket is rendszeresen ellenőrizni kell, különösen séta vagy kerti játék után. Állatorvos tanácsát kérhetjük a számukra alkalmazható megelőző készítményekről, amelyek hatékonyan védenek a kullancsok ellen.

Kullancs a gyermekben – miben tud segíteni a védőnő?

Amennyiben a védőnő észleli a kullancsot egy gyermek bőrében, vagy ha a szülők ezzel kapcsolatban keresik fel, elsőként a csípés helyének megfigyelésével, valamint tanácsadással segíti a szakszerű ellátást. Tájékoztatja a szülőt a kullancs helyes eltávolításának módjáról, vagy ha szükséges, orvosi ellátást javasol. Ilyen eset lehet például, ha:

  • a kullancs mélyen beágyazódott,
  • a gyermek nagyon fiatal (pl. csecsemő),
  • a csípés helyén nagyobb gyulladás, pirosodás, duzzanat jelentkezik.

Emellett felhívja a figyelmet arra is, hogy a csípést követő 2–4 héten belül fontos megfigyelni a gyermek állapotát, különösen, ha szokatlan tünetek – mint például céltáblaszerű bőrpír, láz, fáradékonyság vagy ízületi fájdalom – jelentkeznek. Ilyenkor haladéktalanul orvoshoz kell fordulni.

A védőnő tanácsát kérheti a kullancs által terjesztett agyvelőgyulladást megelőzését szolgáló védőoltásokkal kapcsolatban is.

Források:

https://www.webbeteg.hu/cikkek/eloskodok/12991/kullancscsipes-elkerulese-gyerekeknel

https://femina.hu/gyerek/kullancs-gyerekben/

https://www.pfizer.hu/terapias-teruleteink/vedooltasokkal-megelozheto-betegsegek/kullancsencephalitis

https://heimpalkorhaz.hu/blog/faq/mit-tegyek-kullancs-csipes-eseten/

https://www.immunkozpont.hu/immunologia-hirek/6-1-teendo-kullancscsipes-eseten

https://vaccination-info.europa.eu/hu/kullancs-terjesztette-agyvelogyulladas-kullancsencephalitis-tbe

https://www.immunkozpont.hu/a-lyme-kor-tunetei---5-gyakori-panasz

https://bhc.hu/betegsegek/lyme-kor