Az emlődaganatot az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a nők leggyakoribb daganatos betegségeként tartja számon mind a fejlett, mind a fejlődő országokban. Minden 11. nő emlőjében fejlődik ki daganat, Magyarországon évente 7000 emlődaganat kerül diagnosztizálásra. Október hónap ezért minden évben az emlődaganat elleni küzdelem jegyében, a betegségtudatosság növelését támogató munkával telik, ráirányítva a figyelmet a korai felismerés fontosságára. A kampány első napja október 1-e az mellrák elleni küzdelem világnapja, míg harmadik hetét a ritkábban előforduló, de általában háttérbe szoruló férfi emlőrák elleni küzdelemnek szentelik.

Számos kockázati tényező áll az emlődaganat kialakulásának hátterében, a veszélyeztetett életkor (40-65 év) mellett a kialakulás kockázatát növeli a helytelen életmód, illetve a pozitív családi anamnézis (egyenes ági rokonságban előfordult fiatalkori – 50 év alatti – emlődaganat), korai (12 éves kor előtt kezdődő menstruáció, késői menopauza, elhízás, fizikai aktivitás hiánya, dohányzás, túlzott alkoholfogyasztás.

 

Az emlődaganat tünetei lehetnek:

-          tapintható, fájdalmatlan csomó a mellben

-          tapintható, tömött nyirokcsomó megjelenése a hónaljban,

-          duzzadt, kemény mell

-          a mell formájának megváltozása

-          az emlő bőrének megváltozása (bőrpír, hámlás, kisebesedés, ödéma)

-          viszkető, kipirosodó, váladékozó emlőbimbó

-          fájdalom a mellben, mellbimbóban.

 

Az emlődaganat lassan hosszú ideig, kezdetben teljesen tünetmentesen alakul ki. A szűréssel a daganatot korán, még a tünetek jelentkezése előtt fel lehet fedezni ekkor még nagy eséllyel, közel 90 %-ban gyógyíthatók. 

A szervezett emlőszűrés keretében a 45-65 év közötti szűrésre jogosult nők 2 évente kapnak meghívást egy emlőszűrő központba. A szűrés alkalmával az emlők fizikális vizsgálatának elvégzése mellett az emlőkről 2 irányú, mammográfiás felvételt készítenek. Az emlőszűrés fájdalommentes és körülbelül negyedórát vesz igénybe.

Az önvizsgálat nagyban segíti a betegség korai felfedezését. A betegséggel diagnosztizált nők több, mint 40 %-a saját maga vette észre, hogy valami gond van. A vizsgálatot minden hónapban, ugyanabban az időszakban, a menstruációs ciklust követő napokban célszerű elvégezni. Fontos, hogy a menstruáció elmaradását követően is minden hónapban egy meghatározott napon továbbra is el kell végezni az önvizsgálatot.

Az önvizsgálat menete:

🎗 egy jól megvilágított helységben, meztelen felsőtesttel a tükör előtt állva tegye csípőre a kezét és úgy figyelje meg a mellek formáját, méretét, kontúrját, a mellbimbók és a bőr változásai szemből és oldalról is. Az teljesen normális, hogy a mellei nem tökéletesen egyforma méretűek, de ha jelentős, eddig nem észlelt különbség van a kettő között, az már további vizsgálatokra adhat okot.

🎗 az előbbi műveletet ismételje meg felemelt kézzel is

🎗 az egyik kezünket felemelve tartja, a másik kezünkkel (zárt ujjakkal) körkörös mozdulatokat téve vizsgáljuk át a mellünket. Végezze el a vizsgálatot mindkét mellén álló és fekvő helyzetben is. Figyelje meg, hogy érez-e csomót, keményebb göböt.

🎗 hasonló mozdulatokkal vizsgálja át a mellek és a hónalj közti területet, majd a kulcscsont és a szegycsont környékét is

🎗 végül enyhén nyomja meg a mellbimbót, meggyőződve arról, hogy nem váladékozik-e.

Amennyiben az emlő önvizsgálata során bármilyen elváltozást, rendellenességet tapasztal, minél előbb keresse fel nőgyógyászát!